Sanallaştırma Nedir?

Önceleri ara sıra duyduğumuz SANALLAŞTIRMA kavramı artık bilişim sektörü için yeni bir ivme noktası olmaya başladı. Bu konu ile ilgili, bilgilendirme amaçlı seminerlerden, eğitimlere kadar bir çok alanda faaliyetlere rastlamak artık sıradan hale geldi. Hatta sırf bu işi yapan şirketlerin kurulmasına kadar giden SANALLAŞTIRMA işi, artık vazgeçilmezler arasında yerini alıyor. Peki nedir bu sanallaştırma?

Bir bilgi işlem merkezindeki sistem odasını düşünün. Birden fazla hizmet ve iş kalemi için ayrı sunucular alınmış. Bunlara yer temin edilmiş, buna göre elektrik tesisatı döşenmiş. E sayıya göre de soğutma ve enerji maliyeti çıkmış ortaya. Bakımı zor. Yedeklenmesi ve bunun için kullanılacak yazılım, donanım gibi araçlara verilecek paralar çok. Belki daha fazla personel ihtiyacı oluyor, ya da geliştirmeye çok da açık değil. 2 sunucu daha ekleyeyim deseniz yeriniz yok ve belki de kablolama gibi bir çok şeyi baştan yapmanız gerekecek. Bütün bu işleri yaparken de harcayacağınız zaman işin başka bir boyutu. İşte bütün bunların önüne SANALLAŞTIRMA ile geçebilirsiniz. Tabi ki işin uzmanları yapmazsa ters de tepebilir. Bu yüzden dikkâtli yapılması gereken bir iş. Elinizdeki sunucuların kapasitelerinin % 15 ile % 35 arasında bir performans seviyesinde çalıştığını söylesem SANALLAŞTIRMA ile ne kadar kâr yapacağınızı siz düşünün artık. Sisteminizdeki bir sunucu üzerine sanallaştırma amaçlı kullanacağınız yazılımı kuruyorsunuz. Üzerine de kullanacağınız sistemleri birden fazla olarak kurabiliyorsunuz. Yani 2003 Server kurulu bir makinenize, sanallaştırma yazılımı sonrası Linux tabanlı, Microsoft tabanlı gibi farklı sistemler kurabilirsiniz. Her sistemde de e-posta sunucusu, Vekil (Proxy) sunucu, gibi farklı uygulamaları çalıştırabilirsiniz. Böylece öncelikle çevreye duyarlılık anlamında enerjiden tasarruf edersiniz. Donanım ve yazılıma, yedeklemeye, sunucu için yer ayırmaya harcayacağınız zaman ve masraftan da kurtulursunuz.

Yakın zamanda şu an için sadece yazılım tabanlı uygulamaları görülen SANALLAŞTIRMA işlemine özel donanımların üretilmesi ve her zaman olduğu gibi donanım ile yazılımın birbirini itekleyerek teknolojide çıtayı yükseltmeleri bekleniyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir