Aylık arşivler: Şubat 2009

Hyper-V: Redhat Guest OS Desteği

Hyper-V üzerinde Red Hat Guest OS desteği geliyor.

Red Hat’ın Microsoft Server Virtualization Validation Program‘a, Microsoft’un da Red Hat’s Virtualization Certification Program‘a dahil olması ile karşılıklı bir çalışma söz konusu. Bu doğrultuda 2009′un ikinci yarısında Red Hat Guest OS için çalışmaların tamamlanması ve resmi olarak desteğin duyurulması planlanıyor. Bununla birlikte Windows Server Guest OS’ler de Red Hat Enterprise üzerinde destekleniyor olacak.

Ayrıca ürünler için her iki vendor’ın da destek vermesi planlanıyor. Örneğin Hyper-V üzerinde koşan sanal Red Hat OS ile ilgili bir problem yaşıyorsunuz. Bu durumda Microsoft üzerinden destek alabileceğiniz gibi, Red Hat üzerinden de destek alabileceksiniz. Aynı durum Red Hat Enterprise üzerinde koşan Windows Server Guest OS’ler için de geçerli.

Microsoft tarafında; Hyper-V üzerinde Uni-Processor olarak desteklenmesi planlanan Red Hat sürümleri:

– Red Hat Enterprise Linux 5.2 (x86)
– Red Hat Enterprise Linux 5.2 (x64)
– Red Hat Enterprise Linux 5.3 (x86)
– Red Hat Enterprise Linux 5.3 (x64)

Red Hat tarafında; Red Hat Enterprise üzerinde desteklenmesi planlanan Windows Server sürümleri:

– Windows Server 2008
– Windows Server 2003 SP2
– Windows Server 2000 SP4

Windows Vistualization Team Blog üzerinden yapılan yapılan duyuruya ve ayrıntılara buradan, Red hat tarafından yapılan duyuruya ve ayrıntılara buradan ulaşabilirsiniz. Okumaya devam et

Sanallaştırma Nasıl Çalışır?

Sanallaştırma günümüzde iki ayrı biçimde sunuluyor: Tüm x86 sistemleri üzerinde çalışabilen yazılımsal çözümler ve tabii ki daha güçlü bir çözüm daha var. En yeni işlemcileri kullanmayı gerektiren donanımsal/yazılımsal sanallaştırma desteği.İlk bahsettiğimiz yazılımsal çözümler tüm VIA, AMD, Intel ve hatta Transmeta işlemcileri üzerinde bile çalışabilir ancak her işlemci her iş yükünü kaldıramaz. Gerekli şartlar sağlandığında bu yazılımlar işletim sistemlerini hatasız bir şekilde çalıştırır. Yani yazılım katmanı işletim sistemleri üzerinden gelen her türlü isteği yerine getirmeye çalışır. Bu işlemler fazladan iş yükü sebebiyle ana bilgisayarı yavaşlatabilir ama hatalara sebep olmazlar. VMWare gibi sadece bu iş üstüne uzmanlaşmış şirketler, x86 işlemcilerine donanımsal destek gelmeden birkaç sene önce yazılımsal sanallaştırmayı mükemmelleştirdiler.

Şimdi ise AMD ve Intel tarafından sağlanan donanımsal destek hakkındaki temel bilgileri verelim. AMD kendi çözümüne AMD-V, Intel ise IVT adını vermiş. Donanım destekli sanallaştırma yine de yazılım katmanına ihtiyaç duyuyor ama bu kodlar tamamen yazılımsal olan çözümlerinkinden çok daha kısa ve basit (bunun için aracı yazılım da diyebiliriz). Misafir (guest) işletim sisteminin dışında duruyor ve çok daha hızlı çalışabiliyor çünkü donanım normalde yazılımın taşıması gereken yükün çoğunluğunu üstüne alıyor. Yalnız yazılımsal ve donanımsal sanallaştırmanın iş yüküne bağlı olarak kendilerine has bazı avantajları var. Bununla beraber gelecek yazılımın yavaş kaldığı tüm durumları ortadan kaldıracak olan tam donanımsal desteğin olacaktır. Her işlemci düzeltmesi (revision) sonrasında sanallaştırma işlemleri giderek daha hızlı yapılacak.

virtualization

Okumaya devam et

Sanallaştırma Nedir? Sanallaştırma Öncesi ve Sonrası

Fiziksel kaynağımızı, ihtiyacımız doğrultusunda istediğimiz kadar mantıksal parçalara bölerek, toplam sunucu verimliliğini optimize etmeye sanallaştırma deniyor. İş gücü kaybını ve maliyetleri azaltmasının yanı sıra sanallaştırma, işletmelere yüksek verimlilik ve esneklik sağlıyor.  Sanallaştırma kısaca fiziksel bir yapıyı alıp mantıksal hale getirmektir.

Sanallaştırılmış bir bilgisayar temelde sadece bir sabit disk dosyasıdır. Bununla beraber sabit diskinizdeki bu dosya, aslında bir yedekleme (backup) dosyası olarak da sayılabilir. Yani bu dosyayı (işletim sistemi ve içindeki uygulamaları) istediğiniz yere taşıyıp sonradan sanal makineye tekrar kopyalayarak çalıştırabilirsiniz. Sanallaştırma çeşitlerini ise şöyle sıralayabiliriz: Sunucu Sanallaştırması, Uygulama Sanallaştırma, Sunum Sanallaştırması, Masaüstü Sanallaştırması ve Depolama Sanallaştırması.

Düşünün bir sistem odasında 100 tane fiziksel server var. Bu serverlerin çalışması için elektrik, birbirleri ile haberleşme için kurulan network cihazları, rack kabinlerin kapladığı alan, soğutma giderleri, arızalandığı zaman ayırdığınız bütçe bakım giderleri peş peşe eklediğiniz zaman cebinizi yakacak tutarda bir rakam ortaya çıkacaktır. Oysa serverlerinizi Sanal ortama taşımış olsaydınız 100 tane sunucuyu bir rack dolaba sığdırarak bakım elektrik soğutma ve kapladığı alandan doğan giderler büyük oranda azalacaktır. 4 adet fiziksel server, bir network disk havuzu ile 100 adet serverı sanal olarak kontrol edebilirsiniz ve yönete bilirsiniz. BT çalışanları için en büyük kabus bir serverın bozulması ve yeniden kurulması işlemidir.Sanal sistemde ise mevcut serverın yedeklerini belirli zamanlarda alıyorsanız, bozulan serverın yerine yenisini koymanız en fazla 30 dakika sürmektedir.Ayrıca sanal ortama taşıdığız serverleri fiziksel ortama fiziksel ortamdaki serverleri sanal ortama kolayca taşıyabilirsiniz.
Okumaya devam et

Windows Server 2008 Without Hyper-V

Windows Server 2008 işletim sisteminin iki farklı tipi olduğunu biliyoruz.

Windows Server 2008 ve Windows Server 2008 without hyper-v. İki ürün arasında küçük bir fiyat farkı var. Peki teknik açıdan farkı ne dersiniz? Tabiki birisinde yani Windows Server 2008 without hyper-v üzerinde hyper-v rolünün ve management konsolunun çalışmıyor olması.

Windows Server 2008 without hyper-v, sanallaştırma teknolojisine ihtiyaç duyulmayan ama diğer tüm Windows Server 2008 teknolojilerinin kullanılması amaçlanan yapılar için üretilmiştir. Aklınıza hemen şu gelebilir;

“Windows Server 2008 without hyper-v ‘ye ne gerek var. Windows Server 2008 tek tip olurdu ve hyper-v  kullanmak istemeyenler bu rolü etkinleştirmezdi.”

Evet bu da olabilirdi ancak bu seçim bize bırakıldı ve iki ürün küçük bir fiyat farkı ile piyasaya sunuldu. Sanallaştırmaya ihtiyacı olmayan firmalar için Windows Server 2008 without hyper-v kullanılabilir.

İki ürün ve sürümleri arasındaki fark için aşağıdaki tabloyu inceleyelim.

Stock Keeping Unit (SKU) Server Role Management Updates
Windows Server x64

Evet

Evet

Evet
Windows Server x86

Hayır

Evet

Evet

Windows Server x64 Server Core

Evet

Hayır

Evet

Windows Server x86 Server Core

Hayır

Hayır

Evet

Windows Server x64 without Hyper-V

Hayır

Hayır

Evet

Windows Server x86 without Hyper-V

Hayır

Hayır

Evet

Windows Server x64 without Hyper-V Core

Hayır

Hayır

Evet

Windows Server x86 without Hyper-V Core

Hayır

Hayır

Evet

Okumaya devam et

System Center Virtual Machine Manager 2008: Nedir, Neler Sağlar?

System Center ailesinin bir üyesi olan Virtual Machine Manager 2008 (VMM), başta Windows Server 2008 Hyper-V olmak üzere, Microsoft Hyper-V Server 2008, Virtual Server 2005 ve Vmware ESX Server 3.x ortamları tarafından bizlere sunulan hizmetlerden tam anlamıyla yararlanmak üzere tasarlanmış bir araçtır.

Yani sanallaştırma ortamlarını yönetirken kullanacağımız ve gerçekten elimiz ayağımız olacak bir araç.

Sunucu sanallaştırma piyasası son günlerde oldukça hareketli çünkü Microsoft firmasının hypervisor tabanlı sunucu sanallaştırma teknolojisi olan Hyper-V piyasadaki yerini almış durumda. ÇözümPark bilişim portalı olarak bizde bu konuda birçok uygulama makalesi yayınladık, seminerler düzenledik ve Hyper-V konusundaki gelişmeleri dünya ile aynı anda sizlere duyurduk.

Bildiğiniz gibi Hyper-V ile, aynı fiziksel sunucu üzerinde birden fazla sanal işletim sistemini, birbirinden bağımsız ve tabiri caiz ise birbirine değmeden çalıştırıp yönetebiliyoruz. Temelde amaçlanan sunucu konsolidasyon işlemini en iyi şekilde yerine getirebilen Hyper-V, aynı zamanda lisans, maliyet, sunucu yönetimi, güç tasarrufu, toplam sahip olma maliyetlerinin düşmesi gibi daha birçok konuda fayda sağlamaktadır. Ayrıca kısa süre önce duyurusu yapılan Hyper-V 2.0 ile birlikte daha bir çok yenilik ve özellik bizlerle olacak.

Ekim 2008′de RTM olan ve Kasım 2008 başında satın alınabilir duruma geçen System Center Virtual Machine Manager 2008, başta Hyper-V sunucular ve üzerinde çalışan sanal makineler olmak üzere birçok sanallaştırma ortamını yönetebilen bir araçtır. Yani artık farklı hypervisor’leri tek bir konsol üzerinden yönetebiliyoruz.

Yapımızdaki birden fazla Hyper-V server’ı, Virtual Server 2005′i, Vmware ESX Server’ları ve bu host sistemler üzerinde çalışan çok sayıda sanal makineyi yönetmek gün geçtikçe zorlaşmaktadır çünkü yapı giderek genişlemektedir. Bu noktada hayat kurtaran bir araç olan Virtual Machine Manager 2008 tüm sanallaştırma yapımızı tek bir konsol üzerinden yönetmemizi ve elimizdeki teknolojiden tam anlamıyla faydalanabilmemizi sağlamaktadır.

Virtual Machine Manager 2008′in en önemli özelliklerine göz atalım.

Birden Fazla Hypervisor Desteği:

Virtual Machine Manager 2008 ile aşağıdaki sanallaştırma platformlarını ve üzerinde çalışan VM (sanal makineleri) yönetebilmekteyiz.

Wndows Server 2008 Hyper-V ve VMs

Virtual Server 2005 ve VMs

VMware VI3

Ayrıca VMware VI3 (Virtual Center yoluyla) uyumluluğu sayesinde artık VMotion gibi özellikler desteklenmektedir (ESX’ler arası). Bunun yanında VMware sunucuları için Intelligent Placement gibi SCVMM’e özgü özellikler de kullanılabilmektedir. Okumaya devam et

Hyper-V’li Sanallaştırma: Özellikler

Hyper-V, kullanıcıların altyapılarını sanallaştırmalarına ve bu sayede giderlerini azaltmalarına yardımcı olan, güvenilir bir sanallaştırma platformu sağlar. Minimum saldırı yüzeyi bulunduran ve bir Server Core rolü olarak kullanılabilen ince mikrokernel hypervisor mimarisine sahiptir. Bütünleşik System Center yönetim araçlarıyla kullanıcılar, hem fiziksel hem de sanal kaynakları yönetmek amacıyla tek bir araç seti kullanabilirler. Bu araç setinin BT altyapısına kolaylıkla bağlanabilmesi sayesinde kullanıcılar; mevcut yama ve yapılandırma ayarlarını, yönetim ve destek araçlarını, süreçlerini kullanmaya devam edebilirler. Windows Server 2008’in bir özelliği olarak sunulan olağanüstü bir değer de kullanıcıların Microsoft iş ortakları tarafından sunulan kapsamlı bir çözüm ağına ulaşabilmeleri, mevcut IT Pro beceri setlerini kullanabilmeleri ve Microsoft tarafından sağlanan geniş destekten faydalanabilmeleridir.


Okumaya devam et

Hyper-V > Teknik Bilgiler, Kurulum ve Gereksinimler, Ek Kaynaklar

Teknik Bilgiler

Soru : Hyper-V için sistem gereksinimleri neler?
Cevap : Windows Server 2008 sistem gereksinimlerine ek olarak, iki önemli Hyper-V platform gereksinimi; sunucunun 64-bit bir platform olduğundan ve donanım destekli sanallaştırma (Intel VT ve AMD-V) teknolojisini desteklediğinden emin olmaktır.

Soru : İşlemci başına kaç tane sanal makina işletilebilir?
Cevap : Host başına işletilen sanal makina sayısı, fiziksel bellek, işlemci ve misafir dahilinde işletilen iş yükü gibi, çok sayıda etmene bağlı olarak farklılık gösterebilir. Hyper-V ile bir sanal makinaın kullanabileceği bellek oranını belirleyebilirsiniz; atanan bu bellek sanal makinaın gereksinimlerini yansıtacak biçimde değiştirilebilir.

Soru : Hyper-V, 64-bit işlemcileri destekliyor mu?
Cevap : Hyper-V, 64-bit’lik (x64) bir sunucu platformu üzerinde çalışır; donanım destekli sanallaştırma kullanan AMD64 ya da Intel IA-32e/EM64T (x64) gerektirir. Hyper-V’nin Itanium (IA-64) işlemcileri desteklemediğini unutmayınız. Sanal makinalar için, Hyper-V misafir işletim sistemi olarak hem 32-bit hem de 64-bit sistemleri destekler.

Soru : Hyper-V sanal makine platformunda simetrik çoklu işlem (SMP) destekliyor mu?
Cevap : Hyper-V sanal makine platformunda hem tekli işlemci, hem de çoklu işlemci yapılandırmasını destekler. Okumaya devam et

Hyper-V Genel

Hyper-V nedir?

Hyper-V, önceki kod adıyla Viridian, Windows Server 2008’in anahtar bir özelliği olan, hypervisor tabanlı teknolojidir. Ölçeklendirilebilir, güvenilir ve yüksek düzeyde erişilebilir bir sanallaştırma platformudur. Bu teknoloji, Microsoft’un kullanıcılara ve iş ortaklarına sanallaştırma için mümkün olan en iyi işletim sistemini sağlamak üzere sürdürdüğü girişimlerin bir parçasıdır.

Windows hypervisor nedir?

Hyper-V’nin anahtar bir bileşeni olan Windows hypervisor, aynı anda birden fazla işletim sisteminin, yapılandırmasında değişikliğe gidilmeden tek bir host bilgisayar üzerinde işletilmesine olanak tanıyan, donanım ve işletim sistemi arasındaki ince bir yazılım katmanıdır. Basit bölümleme işlevsellikleri sunmasıyla beraber, aynı zamanda bölümler arasındaki güçlü izolasyonun muhafaza edilmesi görevini de üstlenir. Herhangi bir üçüncü taraf makina sürücüsü barındırmadığından dolayı, sahip olduğu minimal saldırı yüzeyiyle Eskiımsal olarak güvenli bir mimariye sahiptir. Okumaya devam et

Hyper-V ile Sanallaştırma: Genel Bakış

Yeni nesil hypervisor tabanlı sunucu sanallaştırma teknolojisi Windows Server 2008 Hyper-V, Windows Server 2008 işletim sistemine ait tamamlayıcı bir özellik olarak edinilebiliyor ve size sunucu sanallaştırmayı kolaylıkla hayata geçirme olanağı tanıyor.

Çok sayıda sunucu rolünü tek bir fiziksel makina üzerinde işletilen bağımsız sanal makinalar (VM) olarak konsolide etmenize imkan tanıyan Hyper-V, sunucu donanım yatırımlarınızı mümkün olan en iyi biçimde değerlendirmenizi sağlıyor. Hyper-V ile ayrıca, Windows, Linux ve farklı pek çok işletim sistemini paralel olarak, tek bir sunucu üzerinde ve x64 hesaplamanın gücünden tam anlamıyla faydalanarak verimli bir biçimde kullanabilirsiniz.
Okumaya devam et

Hyper-V’li Sanallaştırma

Windows Server 2008 Hyper-V ile Tanışın

Donanım sanallaştırma olarak da bilinen sunucu sanallaştırması; sunduğu ciddi ekonomik avantaj nedeniyle BT dünyasının en popüler konularından biri haline gelmiştir. Sunucu sanallaştırma, size çok sayıda işletim sistemini tek bir sanal makina üzerinde sanal makinalar (VM) olarak işletme olanağı tanır.
Sunucu sanallaştırma sayesinde, potansiyelinin altında işlettiğiniz çok sayıda sunucu makinaına atanmış iş yüklerinizi, daha az sayıda makina üzerine aktarabilirsiniz. Daha az sayıda makina kullanımı, daha düşük düzeyde donanım, enerji ve yönetim giderleri sağlayarak maliyetleri azaltmanızda yardımcı olabileceği gibi, aynı zamanda daha dinamik bir BT altyapısı oluşturmanıza da imkan tanıyabilir.

Okumaya devam et

Hyper-V 2.0

Bir süredir kullandığımız Hyper-V teknolojisinin 2.0 sürümünün yeni özellikleri, Microsoft WinHEC 2008 konferansında duyuruldu (Event ID: ENT-T587). Yoksa Hyper-V R2 mi desek :). İsimlere fazla takılmadan gelen yeniliklere bakalım…

Bildiğiniz gibi şu an kullandığımız Hyper-V için “keşke şu da olsaydı” dediğimiz bazı özellikler var. Hyper-V 2.0 bunların bir çoğuna çözüm üretiyor olacak. Hemen açıklanan özelliklere göz atalım.

Okumaya devam et

Microsoft Hyper-V: Giriş, Özellikler ve Kurulum

Windows Server 2008′in release olması ile birlikte IT sektöründe yepyeni bir sayfa açıldı diyebiliriz. Microsoft’un merakla beklenen ikinci bombası ise hiş şüphesiz with hyper-v ürünler.

Hyper-v teknolojisi artık RTM durumda ve kullanıma hazır. İlerleyen günlerde Hyper-V için bir lansman yapılması da planlanıyor.

Diğer Windows server hizmetleri ile birlikte sunucu sanallaştırma çözümü olarak sunulacak olan hyper-v içeren Windows Server 2008 işletim sistemleri, sunduğu özellikler yanında fiyat avantajıyla da gerçekten dikkate değer durumda.

Hyper-v için ücretsiz gelen bir özellik demek hiçte yanlış olmaz çünkü hyper-v içeren Windows Server 2008 sürümleri ile hyper-v içermeyen yani Windows Server 2008 without hyper-v sürümleri arasında 21$ gibi komik bir fark olacağı bilgisi var.

Hyper-v teknolojisi ile; aynı fiziksel sunucu üzerinde birden fazla işletim sistemi çalıştırabilir, fiziksel kaynakları (cpu, ram, storage vs..) sanal sistemler arasında paylaştırabilir, yük dengelemesi ve disaster recovery senaryoları tasarlanabilir, tamamen esnek ve daha dinamik IT alt yapıları oluşturabiliriz.
Okumaya devam et

VMware ESXi Ücretsiz – VMware ESXi download

VMware ESXi Hypervisor

Get a free license for VMware ESXi and build virtual machines in minutes with this easy-to-deploy, OS-independent hypervisor.

http://vmware.com/company/news/releases/esxi_pricing.html

https://www.vmware.com/tryvmware/login.php?eval=esxi&t=1 Okumaya devam et

Sanallaştırma Nedir – 2

Sanallaştırma, bilgisayarlara bakış açımızı 180 derece değiştirecek bir buluştur. Bilgisayarların yarattığı bambaşka bir dünyayla karşılaşacağımız bilinmeyen sularda dolaşıyoruz. Kendi dünyamız içindeki bu küçük, yeni dünyanın ortaya çıkışını son yıllarda birbiri ardına çıkarılan çok çekirdekli ve hızlı işlemcilere borçluyuz aslında.

Sanallaştırmanın İngilizcesi olan Virtualization’ı muhtemelen daha önce duymuşsunuzdur. Intel bu teknolojiden neredeyse iki yıldır bahsederken, rakibi AMD de bu konuda boş durmuyor. Ama Enterprise mimarisi (sanallaştırmanın damgasını vuracağı düşünülen ortam) hakkında derin bilgileriniz olduğuna inanıyorsanız bile, daha yolun başında olduğunuzu söylememiz gerek. Bu yol öyle bir yol ki bugün sizin bilgisayarlara bakışınızı değiştirecek bir potansiyele sahip. Okumaya devam et

HP’den Sanallaştırma Atağı

HP , sanallaştırma teknolojisini kullanıcılarına sunmak için yazılım çözümlerini genişlettiğini ve yeni iş birlikleri kurduğunu açıkladı. Detaylar haberimizde.

HP ‘nin Citrix-Ready ince istemcileri ve blade PC ürünleri, şimdi Citrix

XenDesktop ile birlikte sunuluyor. VMware Inc . tarafından da onaylanan

bu ürünler, VMware Sanal Masaüstü Altyapısı ile uyumlu çalışıyor. HP ayrıca, istemci sanallaştırma çözümleri arasında en zengin medya deneyimlerinden birini sunmak üzere Uzaktan Grafik Yazılımı (RGS) teknolojisini de genişletmeyi planlıyor. Okumaya devam et

Sanallaştırma hakkında bilmeniz gereken 10 şey

Sanallaştırma terimi son birkaç yıl içerisinde BT dünyasında oldukça moda haline gelmiş bir terimdir. 1 Mart’ta Windows Server 2008’in piyasaya sürülmesi ile birlikte bu popülarite daha da büyümüştür. Microsoft, 6 ay içerisinde Hyper-V sanallaştırma bileşeninin (resmi olarak Viridian denilen) de piyasaya çıkacağı vaadinde bulunmuştu. Tabii ki, sanallaştırma konusunda VMWare ve Citrix/XenSource ile ilgili katı rekabetin yanı sıra Microsoft’un önceden de Sanal Sunucusu ve Sanal PC’si vardı.

Tüm bu seçeneklerle birlikte, sanallaştırmaya cesur bir girişimde bulunmak gereğinden büyük ve kafa karıştırıcı bir adım olabilir. İşte bu makalede bir tertip planı yapmaya başlamadan önce sanallaştırma ve sanallaştırma yazılımı hakkında bilmeniz gereken birkaç şey üzerinde duracağız. Okumaya devam et

Sun Microsystems sanallaştırma portföyünü Sun xVM ile genişletiyor

Sun xVM Sunucu Yazılımı ve Sun xVM Ops Center 2.0, “masaüstünden verimerkezine” açık ve ücretsiz sanallaştırma teknolojileri ile pazara yön veriyor.

Sun Microsystems, kapsamlı sanallaştırma stratejisinin ana bileşenleri olan Sun xVM Sunucu yazılımını ve Sun xVM Ops Center 2.0’ı pazara sundu. Sun xVM Sunucu yazılımı ve xVM Ops Center 2.0, Sun’ın masaüstü sanallaştırma yazılımı Sun xVM VirtualBox ve sanal masaüstü konsolidasyon ve yönetimi yazılımı Sun Virtual Desktop Infrastructure’ı kapsayan xVM ürün ailesine katıldı. Internet ölçeğinde çalışmak üzere tasarlanmış olan açık ve esnek Sun xVM sanallaştırma portföyü, masaüstünden verimerkezlerine kadar sektörün en güvenilir sanallaştırma çözümlerini kapsıyor. Okumaya devam et

Geleceğin teknolojisi – Sanallaştırma

Aslında sanallaştırmadan bahsederken geleceğin teknolojisi olarak anlatmak yanlış. Çünkü neredeyse 40 yıldır varolan bir terim ve kullanım… Ancak, son dönemde yeni geliştirilen özellikler ve donanım teknolojileri sayesinde yeniden popüler oldu. Gelecekte özellikle iş uygulamalarında yıldızı parlak olacak. Okumaya devam et

Sanallaştırma teknolojileri için merkezi depolama neden önemlidir?

Merkezi depolama (iSCSI veya FC SAN gibi), birçok opsiyonel sanallaştırma özelliği için oldukça önemlidir. Örneğin; VMware HA (High Availability) ile sanal makineler merkezi paylaşımlı veri depolama sistemlerinde tutulur. ESX Server arızalandığında, bu sanal makineler merkezi paylaşımlı depolama sistemleri üzerinden verilere erişerek, diğer ESX ana sistemi üzerinden otomatik olarak yeniden başlatılır. Microsoft Hyper-V ile ise Hyper-V Manager MMC kullanarak sunucunuzu yönetebilirsiniz.