Kategori arşivi: vmware

Windows 7, vSphere client, konsol beyaz ekran problemi!

vSphere client “Open console” beyaz ekran problemi sorun giderme.

Etkilenen yazılım:
İşletim sistemi : Windows 7 64bit

VMware yazılım sürümleri:
VI Client 4.1
ESX 3.5 (güncel sürümleri)
Virtual Center 2.5 (tüm güncel sürümler)

Not: Aslında sorun Windows 7 “Data Execution Prevention” özelliği bulunuyor. Bunu gidermek için “Data Execution Prevention” özelliğini devre dışı bırakmalısınız.

Okumaya devam et

VMware ESXi SNMP enabled

VMware ESXi snmp aktif etmek için yapılması gereken işlemler.

1. ESXi sunucumuza Konsol  veya SSH üzerinden erişim sağlayınız.

2. Erişim sağladıktan sonra vi komutu ile /etc/vmware/snmp.xml dosyasını açınız.

vi /etc/vmware/snmp.xml

3. snmp.xml dosyasını açtıktan sonra aşağıda örnek verilmiş olduğu gibi düzenleyiniz.

vi dosya editörü ile snmp.xml dosyasını açtıktan sonra dosyada değişiklik yapa bilmek için önce “i” tuşuna basınız.
Değişiklikleri yaptıktan sonra kaydedip çıkmak için iki nokta üstü yapıp qw! işareti ile dosyayı kaydedip çıkınız.

<config>
<snmpsettings>
<enable>true</enable>
<communities>public</communities>
<targets>1.2.3.4</targets>
</snmpsettings>
</config>

4. Gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra aşağıdaki komutu kullanarak servisleri yeniden başlatalım.

 services.sh restart

VMware ESXi SSH CLI commands

VMware Esxi SSH CLI komutları

vim-cmd vmsvc/getallvms
Lists all vm’s running on hypervisor and provides vmid

vim-cmd vmsvc/power.off vmid
Powers off vmid referenced from getallvms command

vim-cmd vmsvc/power.on vmid
Powers off vmid referenced from getallvms command

vim-cmd vmsvc/power.reboot vmid
Reboots vmid referenced from getallvms command

vim-cmd vmsvc/destroy vmid
Deletes the vmdk and vmx files from disk

vim-cmd hostsvc/maintenance_mode_enter
Puts hypervisor into maintenance mode

vim-cmd hostsvc/maintenance_mode_exit
Takes hypervisor out of maintenance mode

Okumaya devam et

Windows 7 VMware vSphere Client Fix (PowerShell)

Windwos 7 üzerinde ESX 4.0 vSphere Client Kurulumu Yağıldıktan Sonra Clienti Çalıştırmaya Kalktığınızda Aşağıdaki hataları Alıyorsanız;

Error Parsing the server “192.168.1.10” “clients.xml” file Login will continue contact your system administrator

The type initializer for “VirtualInfrastrcture.Utils.HttpWebRequestProxy” threw an exception

Problemi PowerShell kullanarak çözüme ulaştırmak için aşağıdaki adımları uygulamamız yeterli olacaktır. Okumaya devam et

Unable to obtain the lock on virtual disks. Problem çözümü.

Virtual Server 2.0 olan bir sanal makinenizi başka bir VMware ESX 3.5 veya VMware başka bir server sürümüne mevcut VM taşımak istediğinizde almış olduğunuz, “Unable to obtain the lock on virtual disks” problem aşağıdaki gibi giderebilirsiniz.

Taşınacak olan vmdk disk bulunduğu dizinde “.lck”  uzantılı dosyayı silerek problemi çöze bilirsiniz.

VMware Guests OS yapılması

Günümüzde çoğu firma sanallaştırma çözümleri için VMware esx kullanmakta, VMware linux da Guests OS olarak yapılması için VMware Tools yüklenmesi gerekmektedir.

VMware Tools komut satırından RPM paketi ile kurulumu

İlk adım, VMware client ile sunucunuza bağlantı kurunuz.

1. Mevcut VM başlatınız.
2. Sanal Sunucu başladıktan sonra “Open Console” yaparak VM consolu’na bağlanınız.

Üst menüden VM > Install/Upgrade VMware Tools seçiniz.

Geri kalan adımları Sanal Makine (VM) üzerinden yapılacaktır.

Okumaya devam et

VMware ESXi Ücretsiz – VMware ESXi download

VMware ESXi Hypervisor

Get a free license for VMware ESXi and build virtual machines in minutes with this easy-to-deploy, OS-independent hypervisor.

http://vmware.com/company/news/releases/esxi_pricing.html

https://www.vmware.com/tryvmware/login.php?eval=esxi&t=1 Okumaya devam et

Sanallaştırma teknolojileri için merkezi depolama neden önemlidir?

Merkezi depolama (iSCSI veya FC SAN gibi), birçok opsiyonel sanallaştırma özelliği için oldukça önemlidir. Örneğin; VMware HA (High Availability) ile sanal makineler merkezi paylaşımlı veri depolama sistemlerinde tutulur. ESX Server arızalandığında, bu sanal makineler merkezi paylaşımlı depolama sistemleri üzerinden verilere erişerek, diğer ESX ana sistemi üzerinden otomatik olarak yeniden başlatılır. Microsoft Hyper-V ile ise Hyper-V Manager MMC kullanarak sunucunuzu yönetebilirsiniz.

Bir fiziksel makine üzerinde kaç tane sanal makine çalıştırılabilir?

Bir fiziksel makine üzerinde kaç tane sanal makine çalıştırılabileceği, birçok sunucu performans sorularında olduğu gibi, yerine göre değişmektedir. Hypervisor’inizin desteklemesi ve sunucu kaynaklarınızın (RAM, CPU, Disk ve Ağ) yeterli olması halinde tek bir fiziksel makine üzerinde birçok sanal makine çalıştırabilirsiniz.
Uygulama taleplerine bağlı olarak bir masaüstü bilgisayar üzerinde 1-3 sanal makine ve bir fiziksel sunucu üzerinde 10-50 sanal makine çalıştırabilmektedir.

Virtual Desktop Infrastructure (VDI) nedir?

VMware, Sanal Masaüstü Altyapısını (Virtual Desktop Infrastructure -VDI) “veri merkezinden masaüstleri getirme” olarak tanımlar. Başka bir ifade ile VDI, masaüstü bilgisayarlarının sanallaştırılmasını, veri merkezine taşınmasını, ardından son kullanıcılara LAN veya WAN üzerinden sunulmasını sağlayan teknolojiyi ifade etmektedir. VDI kullanıldığında, genel olarak son kullanıcı makineleri thin-client makineler ile değiştirilir.

P2V dönüştürme nedir?

Sanallaştırma genellikle fiziksel sunucuların sanal sunuculara dönüştürüldüğü sunucu konsolidasyonu senaryoları için kullanır. Bu “fizikselden sanala” dönüştürme işlemine çoğunlukla P2V (Fizikselden Sanal’a aktarım) dönüştürme adı verilir. Bu işlem manuel olarak yapılabildiği gibi P2V dönüştürme uygulamaları ile de çok kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.
P2V uygulamaları fiziksel sunucuya bağlanır ve fiziksel sunucudan tüm verileri sanal sunucu üzerindeki sanal diske kopyalar, konuk işletim sistemindeki sürücüleri sanal sürücüler ile değiştirir ve yeni bir sanal makineyi başlatır. Çoğu durumda, bu aktarım esnasında, son kullanıcılar için aksama zamanına yol açılmaz.

P2V dönüştürmeye benzer olarak V2V (sanaldan sanala aktarım) dönüştürme, sanal bir makinenin bir sanallaştırma platformundan diğer sanallaştırma platformuna aktarılmasını ifade eder.

Anlık görüntü (Snapshot) nedir?

Anlık görüntü sanal işletim sisteminin “zaman görüntüsü içinde bir nokta”yı ifade etmektedir. Anlık görüntü, sanal makine diskleri, RAM ve çeşitli araçların, görüntünün alındığı tarihteki mevcut durumlarını içermektedir. Anlık görüntü ile sanal makinelerinizi, istediğiniz zaman, görüntü aldığınız zamandaki noktaya geri döndürebilirsiniz.

Sanal Merkez (Virtual Center) nedir?

Hem VMware Sanal Merkezi hem de Microsoft Sistem Merkezi ilgili sanallaştırma platformları için merkezi yönetim uygulamalarıdır.

Sanal Merkez birçok ileri VMware ESX Server özelliği için gerekli bir parçadır fakat ayrı olarak satın alınması gerekir. Sanal Merkez, Windows sunucusu üzerinden çalışır ve SQL’i arka uç olarak kullanabilir.

VMware HA nedir?

VMware ESX’in en şaşırtıcı özelliklerinden biri de VMHA’dır. 2 ESX Server, paylaşılan bir SAN depolama altyapısı, Sanal Merkez (Virtual center) ve VMHA lisansı ile bir ESX sunucu arızalandığı takdirde bu sunucu üzerindeki sanal sunucular diğer sunucuya taşınır ve birkaç saniye içinde yeniden başlatılır. Bu özellik, kullanılan işletim sisteminden bağımsız bir şekilde çalışabilmektedir.

ESX Server ve VMware Server arasındaki fark nedir?

ESX Server ve VMware Server’ın her ikisi de sunucu sanallaştırma ürünleri oldukları halde ESX, fiziksel bir sunucunun donanımı üzerine kurulur ve buradan çalışırken, VMware Server temel bir işletim sistemine ihtiyaç duymaktadır.

ESX Server daha az ek yükü olması nedeniyle daha iyi bir performans elde etmenizi sağlamaktadır. ESX Serverda aynı zamanda VMFS, VMotion, VMHA ve DRS gibi mevcut birçok özellik bulunur. Öte yandan, ESX Server satın alınması gereken ticari bir ürünken, VMware Server ücretsiz bir üründür. VMware Server, sunucu konsolidasyonuna daha düşük maliyetle yavaş bir şekilde geçiş yapmayı seçmek için çok iyi bir seçenek olarak karşımıza çıkar. VMware Server, maliyetsiz bir şekilde masaüstü bilgisayarınızda çok sayıda işletim sistemi yürütmenizi sağlarken, aynı zamanda sanallaştırmayı öğrenmenin de mükemmel bir yoludur.

ESX Server nedir?

ESX Server, VMware’ın sunucu sanallaştırma platformu konusunda ki amiral gemisidir. ESX Server ve ESXi Server olmak üzere iki sürüm şeklinde gelmektedir.
ESX Server’ın VMotion ve VMHA gibi birçok opsiyonel özelliği bulunur ve VMFS dosya sistemi gibi yerleşik özellikleri bulunmaktadır. Birçok nihai kullanıcı VMware ESX Server’ı opsiyonel bir takım özelliklere sahip VMware Infrastructure paketi ile satın almaktadır. ESX Server, VMware Infrastructure Client tarafından yönetilir ve merkezi yönetim platformuna Virtual Center adı verilir.