Kategori arşivi: Haberler

Windows Server 2008 R2 256 Logical Processor Desteği

2010 yılında release olması beklenen Windows Server 2008′in ikinci dağıtımı R2 versiyonu 256 adet logical processor (mantıksal işlemci) destekliyor.

Örneğin sunucu üzerinde 1 adet Quad-Core processor var ise bu 4 adet logical processor demektir çünkü Quad-Core işlemciler 4 çekirdeğe sahiptir.

Ya da 2 adet Dual-Core processor var ise, bu yine 4 adet logical processor demektir çünkü her bir Dual-Core processor 2′şer çekirdeğe sahiptir, toplamda 4 yapar.

Aşağıdaki resimde tek bir Quad-Core processor ile çalışan Windows Server 2008 den alınmış task manager görüntüsünü yer alıyor.Okumaya devam et

Hyper-V: Redhat Guest OS Desteği

Hyper-V üzerinde Red Hat Guest OS desteği geliyor.

Red Hat’ın Microsoft Server Virtualization Validation Program‘a, Microsoft’un da Red Hat’s Virtualization Certification Program‘a dahil olması ile karşılıklı bir çalışma söz konusu. Bu doğrultuda 2009′un ikinci yarısında Red Hat Guest OS için çalışmaların tamamlanması ve resmi olarak desteğin duyurulması planlanıyor. Bununla birlikte Windows Server Guest OS’ler de Red Hat Enterprise üzerinde destekleniyor olacak.

Ayrıca ürünler için her iki vendor’ın da destek vermesi planlanıyor. Örneğin Hyper-V üzerinde koşan sanal Red Hat OS ile ilgili bir problem yaşıyorsunuz. Bu durumda Microsoft üzerinden destek alabileceğiniz gibi, Red Hat üzerinden de destek alabileceksiniz. Aynı durum Red Hat Enterprise üzerinde koşan Windows Server Guest OS’ler için de geçerli.

Microsoft tarafında; Hyper-V üzerinde Uni-Processor olarak desteklenmesi planlanan Red Hat sürümleri:

– Red Hat Enterprise Linux 5.2 (x86)
– Red Hat Enterprise Linux 5.2 (x64)
– Red Hat Enterprise Linux 5.3 (x86)
– Red Hat Enterprise Linux 5.3 (x64)

Red Hat tarafında; Red Hat Enterprise üzerinde desteklenmesi planlanan Windows Server sürümleri:

– Windows Server 2008
– Windows Server 2003 SP2
– Windows Server 2000 SP4

Windows Vistualization Team Blog üzerinden yapılan yapılan duyuruya ve ayrıntılara buradan, Red hat tarafından yapılan duyuruya ve ayrıntılara buradan ulaşabilirsiniz. Okumaya devam et

HP’den Sanallaştırma Atağı

HP , sanallaştırma teknolojisini kullanıcılarına sunmak için yazılım çözümlerini genişlettiğini ve yeni iş birlikleri kurduğunu açıkladı. Detaylar haberimizde.

HP ‘nin Citrix-Ready ince istemcileri ve blade PC ürünleri, şimdi Citrix

XenDesktop ile birlikte sunuluyor. VMware Inc . tarafından da onaylanan

bu ürünler, VMware Sanal Masaüstü Altyapısı ile uyumlu çalışıyor. HP ayrıca, istemci sanallaştırma çözümleri arasında en zengin medya deneyimlerinden birini sunmak üzere Uzaktan Grafik Yazılımı (RGS) teknolojisini de genişletmeyi planlıyor. Okumaya devam et

Sun Microsystems sanallaştırma portföyünü Sun xVM ile genişletiyor

Sun xVM Sunucu Yazılımı ve Sun xVM Ops Center 2.0, “masaüstünden verimerkezine” açık ve ücretsiz sanallaştırma teknolojileri ile pazara yön veriyor.

Sun Microsystems, kapsamlı sanallaştırma stratejisinin ana bileşenleri olan Sun xVM Sunucu yazılımını ve Sun xVM Ops Center 2.0’ı pazara sundu. Sun xVM Sunucu yazılımı ve xVM Ops Center 2.0, Sun’ın masaüstü sanallaştırma yazılımı Sun xVM VirtualBox ve sanal masaüstü konsolidasyon ve yönetimi yazılımı Sun Virtual Desktop Infrastructure’ı kapsayan xVM ürün ailesine katıldı. Internet ölçeğinde çalışmak üzere tasarlanmış olan açık ve esnek Sun xVM sanallaştırma portföyü, masaüstünden verimerkezlerine kadar sektörün en güvenilir sanallaştırma çözümlerini kapsıyor. Okumaya devam et